Sfântul Ierarh Spiridon sărbătorit la Spitalul Piatra Neamț

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 14, 2019

Sute de credincioși au participat la slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată de un sobor format din 22 de preoți de la parohiile din oraș, dar și din comunitățile învecinate, protos fiind pr. protopop Valentin Tofan. Alături de clericii prezenți, a mai slujit și pr. profesor Vasile Păvăleanu. La finalul slujbei, părintele protoiereu a rostit cuvântul de învățătură iar corul „Evanghelismos” a susținut un scurt concert de colinde.

În dimineața zilei de 12 decembrie, s-a săvârșit slujba Utreniei, Acatistul Sfântului Spiridon și Sfânta Liturghie. Răspunsurile la strană au fost oferite de Corala „Camena” - corul doamnelor preotese din Protopopiatul Piatra Neamț. Cuvântul de învățătură a fost rostit de pr. Robert Gavriloae de la Parohia Plopușor.